تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

زن بودن ... روز ششم


  مادر (1)


  اگه یکی از ویژگیهای آمازون خودخواهی و خودپرستی باشه، از این نظر مادر در نقطه مقابلش قرار داره: مادر میتونه عشق بورزه، دوست داشته باشه، بی قید و شرط محبت کنه، ببخشه، بپذیره، مراقبت کنه و دعای خیرش بدرقه راه عزیزانش باشه.

  نقش مادری به قدری در وجود زن نهادینه شده که دختربچه ها از همون ابتدای کودکی میل به ابراز این نقش و مراقبت از یه موجود کوچیکتر و ضعیفتر از خودشون دارن. هر دختری از کودکی در بازیهاش از عروسک کوچیکش مواظبت می کنه. بهش غذا میده، می خوابونتش و تربیتش میکنه. جالب اینجاست که بر خلاف آمازون و معشوقه در طول تاریخ جنبه مادری زن همیشه مورد تحسین و ستایش انسانها قرار گرفته. برای همین ما از نشون دادن این بخش از وجودمون واهمه ای نداریم.

  مرد با وجود ظاهر پرهیبت و جثه قوی که داره، بشدت نیازمند محبت زن هست. مردی که هر روز برای تامین رفاه خانواده در محیط کار با تنشهای زیادی دست و پنجه نرم میکنه، در پایان روز برای تجدید قوای روحیش به آغوش پرمهر زن پناه می بره تا بهشت رو روی زمین حس کنه. چنین مردی اگه مدیر بزرگترین شرکت جهان یا قویترین پهلوان دنیا هم باشه، باز هم به حمایت و عشق و محبت بی شائبه ی یک زن در کنارش نیازمنده. پس هر زنی باید در رابطه با مردش این نیاز رو درک کنه و بهش پاسخ بده. اما در عین حال باید خیلی مواظب باشه تا مرد رو با مادری کردن زیاد خفه نکنه! یعنی چی؟

  بیایید به نقش مادر توی زندگی برگردیم. مادر به بچه ش محبت میکنه، ازش حمایت میکنه، تربیتش میکنه. ولی وقتی خطایی از بچه سر میزنه، مادر ازش رویگردان میشه، فرزندش رو سرزنش میکنه و به باد انتقاد می گیره. به عبارت دیگه، فرزندش رو تنبیه میکنه و انتظار داره تا از این طریق بتونه بچه رو تحت کنترل خودش قرار بده و رفتارهای نادرستش رو اصلاح بکنه. یا دائماً نصیحتش میکنه تا بتونه از این طریق رفتارهای نادرست و عیوب فرزندش رو اصلاح کنه. همین اتفاق بارها و بارها در رابطه زن و مرد پیش میاد و جنبه مادری، با تمام قدرت، اقتدار و تاثیر خودش رو به رخ مرد می کشه.

  افسانه آشیل رو شنیدین؟ مادر آشیل نوزادش رو در آب مقدس غسل داده بود تا رویین تن بشه. اما از اونجایی که مادرش موقع غسل دادن آشیل اون رو از پاشنه ش گرفته بود، پاشنه ی پای آشیل آسیب پذیر شد و در نهایت هم از همین ناحیه ضربه خورد.


  «افسانه آشیل نماد این حقیقت هست که پیوند مرد با مادرش همون چیزیه که اون رو تا ابد آسیب پذیر و محتاج زن میکنه. اگرچه زن هم به حمایت مرد نیاز داره، ولی نیاز مرد به زن خیلی بیشتره».
  هر مردی یک پاشنه آشیل داره که از اون نقطه بشدت آسیب پذیره و یک زن زیرک باید بتونه این موضوع رو درک بکنه. ممکنه مردی موهای سرش ریخته باشه و نسبت به این تاسی سرش حساس باشه، یا نقطه ضعف مرد دیگه ای ممکنه شرایط مالی یا تحصیلاتش باشه یا قد و بالاش و ... . زن همونطور که میتونه مرد رو پرورش بده، تشویق و حمایتش بکنه و بهش انگیزه پیشرفت بده، همونطور هم میتونه هر موقع نقص و ایرادی در مرد مشاهده کرد، اون رو سر جاش بنشونه و مانع تجلی مردانگی مرد بشه. زنهایی که با ناسازگاری و ترشرویی با همسرشون برخورد میکنن یا مدام عیبجویی میکنن و نق میزنن و از همه چی ایراد می گیرن، مرد رو دائم نصیحت میکنن یا توی ذوق مردشون میزنن، شخصیت مرد رو با نهایت بیرحمی می کوبن و اجازه نمیدن که مرد استعدادها و ظرفیتهای مردانه ش رو نشون بده.

  اینجا باز برمیگردیم به آمازون! وقتی آمازون زن قوی باشه، اونوقت زن تمایل داره نیزه اش رو برداره و دقیقاً به همون نقطه حساس ضربه بزنه و اون نقطه ضعف رو به رخ مرد بکشه و با این کار مرد رو از پا دربیاره و وادار به تسلیم بکنه. این کار باعث میشه مرد فکر کنه مردانگیش در خطر هست و بشدت سرخورده بشه یا در مقابل زن گارد بگیره و اون هم بنای ناسازگاری رو بزاره یا حتی در دراز مدت زن رو ترک کنه.

  اما زنی که با جنبه مادریش در ارتباط باشه، به مرد قوت قلب میده و عیبهاش رو به روش نمیاره و بالاتر از اون، از مرد در برابر کمبودها و ضعفهاش حمایت میکنه ...


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 20 دي 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : میکنه ,مادر ,آشیل ,باشه، ,نقطه ,بکنه ,آسیب پذیر ,تربیتش میکنه ,
  زن بودن ... روز ششم

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 2 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55471
 • تعداد مطالب :148707
 • بازدید امروز :671139
 • بازدید داخلی :28832
 • کاربران حاضر :137
 • رباتهای جستجوگر:512
 • همه حاضرین :649

تگ های برتر