تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

زن بودن ... روز هفتم


  مادر (2)


   


  «تناقض دردناک در زندگی یک زن این است که وقتی مرد به سویش میرود، غالباً در پی آن است تا صفات ساده انسانیش را دوباره بازیابد و یا در بهترین حالت، رفع خستگی کند. بنابراین بسیاری از اوقات زن ناچار است از وجه دلخواه و ایده آل مردش صرفنظر کند. او با پذیرفتن این نکته که جنبه ایده آل مرد شایعه ای بیش نیست، ناگزیر است بُعد ضعیفتر مردانه او را ـ به عنوان تجربه مانوس و همیشگی خویش ـ بپذیرد... . هرچند در آرزوی دیدن عظمت او میسوزد، ولی بالاجبار با نامانوس ترین جنبه او مواجه میشود ...»

  «فلوریدا اسکات» / «زنان و گاهی مردان»

   

  خب، گفتیم که زن وقتی ترشرویی میکنه و از مردش انتقاد میکنه، با این کارش از جنبه منفی مادریش عمل میکنه و مرد رو برای همیشه مثل یک پسربچه ترسو و بدون اعتماد به نفس نگه میداره.

  زمانیکه جنبه مادری  در زن بطور افراطی ابراز بشه، مرد حس میکنه که زن اون رو از پا انداخته و تماماً مصرف کرده. فرق بین مادونا و مادر همینه. جنبه مادونای زن، نیازهای مرد به پرورش رو درک میکنه و جنبه مادری این نیازها رو براورده میکنه. اگه جنبه مادری بیش از اندازه مستقل از آمازون و مادونا فعال باشه، اونوقت زن در مادری کردن افراط میکنه. امر و نهی کردن و دستور دادن به مرد، نصیحت کردن مرد، انتقاد از رفتار یا شخصیتش، پیگیری و کنترل مرد، دلسوزی زیاده از حد براش و توجه زیادی بهش همه و همه نشانه افراط در مادری هستن.

  در عین حال، نقش مادری نباید انکار بشه. زن باید نیاز مرد به مادری رو درک کنه و این نیاز رو براورده بکنه. مردها به خاطر تلاشی که در جامعه برای تامین رفاه خانواده انجام میدن، بیشتر وقتها خسته به نزد همسرشون برمیگردن. خشن ترین مرد هم نیاز به جایی داره که دنج و گرم و نرم باشه. پناهگاه تمام مردان، خونه شون و در کنار همسرشون هست. بنابراین زنی که از ایفای نقش مادری عاجز باشه، به ندرت میتونه رابطه عاشقانه پایداری رو با مرد مورد علاقه ش حفظ کنه.

  خب، پس چه جوری برای مرد مادری کنیم؟؟

  مادری کردن باید بیشتر وقتها غیرمستقیم باشه. طوریکه به احساس قدرت و عزت مرد ضربه ای وارد نشه و برعکس، شعله مهر و محبت رو در قلب مرد همیشه گرم نگه داره. میشه انتقاد نکرد و با روشی ملایمتر، مرد رو به یک سمت دیگه هدایت کرد. درست مثل خورشید که با تغییر زاویه تابش خودش، ما رو وادار میکنه لباس زمستونی رو از تنمون دربیاریم تا خنک بشیم یا کاپشن و کلاهمون رو محکم ببندیم تا گرم بشیم.

  نویسنده کتاب مثال جالبی از رفتار مادرانه غیرمستقیم با مردی که باهاش اشنا شده بود، بیان میکنه. این خانم میگه که شبی همراه این اقا به رستوران رفته بودن و اونجا متوجه عادات غذایی ناسالم این اقا میشه. می بینه که مرد هرچی غذای چرب و روغنی توی منوی رستوران بوده، سفارش داده. خانم فکر میکنه اگه بخواد بطور مستقیم به این رفتار ناسالم غذایی مرد اعتراض کنه، با به میدان اوردن جنبه آمازونش یه جورایی مرد رو در حالت دفاعی قرار میده و یا در بهترین حالت، اونو شرمنده میکنه. برای همین تصمیم میگیره بطور غیرمستقیم از جنبه مادریش استفاده کنه. با زیرکی سعی میکنه مرد رو در غذای خودش شریک کنه. به سالاد سبزیجات ناخنک میزنه و از طعمش تعریف میکنه. اقای همراهش وسوسه میشه که این سالاد رو امتحان کنه. خانم بلافاصله کمی سالاد توی ظرف غذای مرد میریزه. همین کار رو موقع سرو بقیه غذاها هم انجام میده و اینطوری بدون اینکه به کالری بالای غذا مرد همراهش اشاره کنه، با مهربونی اون رو در غذای خودش شریک میکنه.

  یه چیز جالب اینکه گاهی وقتها میشه در مادری کردن و مهربونی برای مرد افراط کرد! مثلن یکی موقعیتهایی که زن میتونه جنبه مادریش رو حسابی بکار ببره، زمانی هست که مرد مریض میشه. توی این موقعیت، زن میتونه با نهایت مهربونی و دلسوزی رفتار کنه، بدون اینکه نگران افراط در مادری باشه. ادمها وقتی دچار بیماری میشن، مثل بچه ها رفتار میکنن و نیاز به محبت بی قید و شرط دارن. بنابراین، وقتی کسی ازشون پرستاری میکنه، پر از حس قدرشناسی و محبت نسبت به اون فرد میشن. مرد هم وقتی مریض و بدحال بشه، نیاز به محبت بینهایت زن داره. ممکنه دلش بخواد توی این موقعیت غذای مورد علاقه ش رو بخوره، تلویزیون نگاه کنه، کتاب بخونه، بشینه و با زن صحبت کنه، یا حتی بخواد که تنها و توی دنیای خودش باشه. حتی ممکنه بهونه گیر و نق نقو و لوس بشه!

  حالا میرسیم به یک سوال: خیلی وقتها ما از مرد توقع داریم باهامون مهربون باشه، وقتی از همه چی شکایت می کنیم، بیاد و نازمون رو بکشه. ولی اگه خیلی هنر کنه، اینجور موقعها با یه ژست فیلسوفانه میاد می شینه کنارمون و ما رو نصیحت بارون میکنه! پس مهربونی مرد چی میشه؟ مگه فقط زنها باید مادری بکنن و همش محبت نشون بدن؟ این که نشد انصاف. دههه !

  ما زنها هم به محبت و مراقبت و توجه نیاز داریم. ولی از اونجایی که زن هستیم، میتونیم بخشی از این نیاز رو از طریق دوستان و خویشاوندان زن خودمون برآورده کنیم. متاسفانه امروزه خیلی زنها تحت تاثیر آمازون توسعه یافته شون از مردها توقع دارن براشون مادری کنن. این کار اشتباه بزرگی هست که هر زنی میتونه مرتکب بشه. توقع مادری از مرد داشتن، توقع بیجایی هست. زن از مرد باید توقع حمایت داشته باشه. و حمایت با مادری کردن خیلی فرق داره. مادری کردن موضوعیه که با زنانگی در ارتباط هست و حمایت و پشتیبانی مستقیماً با مردانگی مرتبطه. اگه دقت کنین، می بینید مردانی که دارای روحیه حساس و مهربونی زیاد هستن (مثل شاعران و هنرمندان)، بخاطر این خصلتشون خیلی مورد توجه خانمها قرار می گیرن. اما این مردها اغلب در نشون دادن ویژگیهای مردانه شون مثل خشم و حمایت مشکل دارن و حق خودشون رو نمیتونن بگیرن. از طرفی، مردی که رفتار مردانه پررنگی داره و سرشار از اراده است، بخاطر ویژگیهای مردانه ش در ابراز محبت و مهربونی کردن مشکل داره. برای همین نیاز زیادی به رسیدگی مادرانه و محبت صادقانه از طرف زن زندگیش داره. بطور کلی مادری کردن برای مرد یک فرمول ثابت نداره. بعضی مردها به هر دلیلی در کودکی از محبت مادرشون محروم بودن. این مردها نیاز به محبت بیشتری دارن. ممکنه بعضی مردها از محبت مادر سیراب باشن. این مردها کمتر نیاز به مادری دارن. به هر حال، تشخیص این موضوع به عهده زن هست. معمولاً هرچقدر مرد ظاهر سخت تری داشته باشه، به همون نسبت از نظر شخصیتی نرمتر هست و هرچقدر رفتارهای مردانه بیشتری داشته باشه (مثل حمایت، مسئولیت پذیری، قدرت) به همون میزان بیشتر به محبت و عواطف مادرانه زن نیاز داره.

  پس هر زنی باید هوشمندانه بفهمه و تشخیص بده تا چه میزان باید برای مردش مادری بکنه.برای همین بهترین روش برای ابراز غریزه مادری، اینه که این جنبه رو با مادونا همراه کنیم. مادونا کمک میکنه که زن بفهمه کجا باید ابراز محبت کنه و کجا بی تفاوت باشه. کجا به جلو بره و کجا عقب نشینی کنه. کجا در کنار مرد قرار بگیره و کجا نیاز مرد به تنهایی رو درک کنه و غیب بشه و دور از دسترس مردش قرار بگیره. این تلفیق ماهرانه دو جنبه شخصیتی زن، جاذبه ای روحانی در زن به وجود میاره و پیوندی عمیق و استوار بین زن و مرد برقرار میکنه.

  بخش مادر همینجا تموم میشه. در پستهای بعدی به بررسی دو جنبه دیگه شخصیت زن می پردازیم.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 1 بهمن 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : مادری ,میکنه ,جنبه ,محبت ,باشه ,مردها ,مادری کردن ,برای همین ,ویژگیهای مردانه ,داشته باشه ,بعضی مردها ,
  زن بودن ... روز هفتم

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 2 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55471
 • تعداد مطالب :148707
 • بازدید امروز :671450
 • بازدید داخلی :28864
 • کاربران حاضر :145
 • رباتهای جستجوگر:516
 • همه حاضرین :661

تگ های برتر